Jak vybrat (základní) šicí stroj

Pokud ještě nemáte svůj šicí stroj, nebo máte, ale hledáte nový, lepší, pak je tento článek určen právě vám.

Dnešní trh je přesycen veškerým zbožím, to se týká i šicích strojů. Jak se v tam obrovské nabídce vyznat a nešlápnout vedle? Základem výběru šicího stroje je vědět, co budu šít a jak často budu šít. Dále je důležité stanovit si rozpočet, kolik jsem ochotná do stroje investovat. U šicích strojů platí převážně pravidlo, že čím dražší šicí stroj, tím lepší, výkonnější.

Nový šicí stroj

Na trhu je nepřeberné množství značek šicích strojů. Prodávají se téměř všude, dokonce i v supermarketech. A tady bych si dovolila jedno nemalé doporučení. Šicí stroj ze supermarketu prostě nekupovat. Ano, jsou levné, ale to se odráží na kvalitě. Navíc supermarketové šicí stroje jsou velmi často neopravitelné, nedají se sehnat náhradní díly. Chápu, že je to velké lákadlo, navíc, když jsou slevy, ale věřte mi, že se to opravdu nevyplatí. A jak říká moje dobrá kamarádka: „nejsem tak bohatá, abych si mohla dovolit kupovat levné věci“.

Jak jsem psala na začátku, je důležité vědět, co budu šít a jak často budu šít. Dnes se totiž vyrábí dva druhy strojů. Mechanický a elektronický. Mechanický má tu výhodu, že vše funguje na ozubená kolečka, takže tyto stroje vydrží víc. Nevýhodou je složitější ovládání a nastavování stroje. Elektronické šicí stroje jsou v podstatě takové malé počítače. Výhodou je opravdu jednoduché nastavení (můj stroj má např. i tlačítko na šití dvojjehlou a umí šít i sám, bez pedálu) a obrovské množství stehů, nevýhodou je, že může kdykoliv nastat zkrat a sami si to neopravíte. Navíc elektronické šicí stroje nemají takovou výdrž jako mechanické.

Nyní už se dostáváme ke konkrétním značkám. Mezi dnešní kvalitní značky patří například Janome, Juki, Brother, Texi, Lada, Garudan, Pfaff. Jak jsem psala výše, platí zde pravidlo, že čím dražší, tím kvalitnější. Takže pokud se chcete opravdu šití věnovat, doporučuji investovat alespoň 7000 Kč. Možná vám to přijde hodně, ale berte to tak, že je to investice na celý život. Pokud si koupíte stroj za 3000 Kč, může se stát, že vám vydrží třeba jen 2 roky nebo budete nuceni investovat velké peníze do oprav.

Šicí stroj z druhé ruky

Také šicí stroj se dá koupit nebo sehnat dokonce zadarmo použitý. V dnešní době najdete na bazarech velké množství starých šlapacích šicích strojů, které lidé buď darují zadarmo nebo za směšnou částku. Šlapací stroje dnes už totiž nejsou v módě, ale věřte mi, že stojí za to. Většinou sice umí jen rovný steh, ale oceníte je např. když vypadne elektrický proud nebo když se potřebujete uklidnit, protože zvládnout zapojit nohy na šlapání a ruce na posouvání látky a ovládání stroje vyžaduje takové soustředění, že nezvládnete myslet na nic jiného. Navíc tyto stroje vydávají velmi uklidňující zvuk. Kromě šlapacích strojů najdete na bazarech i stroje na elektřinu, ty už mají většinou větší výběr stehů, často to bývá krom rovného stehu cikcak (neboli entl), tříkroký cikcak, skrytý steh apod. Při koupi šicího stroje z druhé ruky koukejte po těchto značkách: Singer (ano, doporučuji pouze ty starší 15 let, ty dnešní moderní kvalitní nejsou, bohužel), Lucznik (platí to stejné jako u Singeru), Veritas, Veronica, Lada, Privileg, Čajka. Z výše zmíněných za sebe nejvíce doporučuji Veritas, to jsou opravdu držáky, vydrží vše a prošijí vše, navíc se ještě dají dobře opravovat. Staré šicí stroje seženete většinou mezi 1000-2000 Kč. Pravděpodobně budete muset investovat do servisu, který se pohybuje také kolem 1000 Kč. Takže za 3000 Kč budete mít velice kvalitní stroj, který za své doby stál třeba i dva platy. A to už se vyplatí.

Shrnutí

Pokud nechcete investovat do stroje velké peníze, volte starý šicí stroj z druhé ruky, prošije i plech (obrazně řečeno). Pokud budete šít především úplety, můžete zvolit levnější stroj (osobně mám na úplety Texi Black and White), pokud plánujete šít kabelky, opravovat montérky, volte mechanický stroj buď z druhé ruky nebo dražší nový. Stroj kupujte pouze ve specializovaném obchodě, kde vám vše ukážou, vysvětlí, doporučí. Další možností, jak nešlápnout vedle, je zajít do specializovaného servisu (najít si svého opraváře šicích strojů) a poradit se tam.

Doufám, že vám článek při výběru šicího stroje pomohl a budu ráda, když napíšete své zkušenosti s šicími stroji do facebookové skupiny Ninissew – upcyklace textilu.

Napsat komentář